Jump to content
The library informs: Välkommen till Hyltebibliotekens e-böcker, med lånekort och en pinkod kan du låna 8 e-böcker varje månad. Mer information hittar du på www.hylte.se/bibliotek .

Audiobooks / Feelgood


Cover for Annie Beaton's Year of Positive Thinking
Audiobook

Annie Beaton's Year of Positive Thinking

A laugh-out-loud, feelgood read for fans of Gill Sims, Sophie Ranald and Tracy Bloom by the author of The Pissed-off Parents Club and Just Another Manic Mum Day.It’s Annie Beaton’s ...


Cover for The Cottage of New Beginnings
Audiobook

The Cottage of New Beginnings

One crumbling cottage. One broken heart. A chance to start over? When Annie returns to Thorndale, a village in the English countryside where she spent much of her childhood, she’s ...


Cover for Konsulten som inte ville bada
Audiobook

Konsulten som inte ville bada

En bok om svek och kärlek, att sluta till sitt hjärta.Kenneth V Anderssons liv leker. Som framgångsrik konsult har han gjort sig en förmögenhet på att rationalisera bort anställda ...


Cover for Där två hjärtan möts
Audiobook

Där två hjärtan möts

Caden Holt är Red Door Inns hemliga vapen. Hon är lugn, samlad och en i allra högsta grad kompetent kökschef. Att hon dessutom bakar alldeles himmelska kanelbullar är bara grädden ...


Cover for Inte bara amen och halleluja
Audiobook

Inte bara amen och halleluja

För Josefin är det självklart att hon ska stå vid den karismatiske pastor Torstens sida. Både för att hjälpa honom förverkliga sina andliga visioner, och som hans fru. Ett erbjudan ...


Cover for När livet har andra planer
Audiobook

När livet har andra planer

Ett paket knottriga, gröna kondomer på sambons inköpslista gör att Fridas värld rämnar. Hon flyr hem till sina föräldrar, där hennes frispråkiga och spirituella mamma, och pappans ...


Cover for Galleriet vid vattnet
Audiobook

Galleriet vid vattnet

Nora och Viktor har bestämt sig för att öppna ett galleri med återvunna saker i Tällberg, och Nora är fast besluten att slå upp dörrarna till midsommar. Men tiden är knapp och det ...


Cover for Rånarbröderna
Audiobook

Rånarbröderna

I vissa liv är eländet med redan från första början. Detta gäller inte minst för syskonen Fredriksson, bestående av två systrar och två bröder, som redan i späd ålder i sin sjaviga ...


Cover for Kär och galen i bokhandeln för ensamma hjärtan
Audiobook

Kär och galen i bokhandeln för ensamma hjärtan

Den tatuerade, rosahåriga Nina väljer alltid fel killar. Hon hävdar bestämt att sann kärlek består av våldsam passion och eldiga meningsutbyten. Att nöja sig med något mindre finns ...


Cover for Anna mun kaikki kestää
Audiobook

Anna mun kaikki kestää

Kun Sirpa-Riitta lähtee kesäksi vahtimaan tätinsä kissaa, hän ei vielä arvaa, minkälainen kesä hänellä on edessään. Sirpa-Riitta tutustuu ystävänsä Aulin kanssa nimittäin kahteen m ...


Cover for Spökskrivaren S1E10
Audiobook

Spökskrivaren S1E10

När förlaget ringer och vill träffa Gauthier, vet han inte vad han ska tro. Han intalar sig att ett möte inte behöver innebära något avtal och bestämmer sig för att åka dit. Redakt ...


Cover for Spökskrivaren S1E9
Audiobook

Spökskrivaren S1E9

Ska Gauthier verkligen skicka in sitt manus till förlag? Samtidigt som han är mer än nöjd med resultatet, finns där yttre krafter och argument som säger att han borde låta bli. Det ...


Cover for Spökskrivaren S1E8
Audiobook

Spökskrivaren S1E8

Gauthiers nätdejtande tar sin början och det dröjer inte länge förrän han har sin första träff. Men, när personen i fråga dyker upp inser Gauthier att han missat något han sedan lä ...


Cover for Spökskrivaren S1E7
Audiobook

Spökskrivaren S1E7

Medan Gauthiers första erotiska novell ser dagens ljus, hjälper Samuel honom att hitta rätt idé till den roman han så kämpat med. Samtidigt bestämmer Gauthier sig för att han också ...


Cover for Spökskrivaren S1E6
Audiobook

Spökskrivaren S1E6

Årets händelse för alla författare är den stora Bokmässan i Göteborg. Gauthier tar med sig Jasmin och bjuder henne på både montermingel i mässhallen och barhäng på Park Lane.Milli ...


Cover for Spökskrivaren S1E5
Audiobook

Spökskrivaren S1E5

Milli Månson är inte den som vilar på sina lagrar. Förutom den nya boken som Gauthier, alias Spooky, skriver åt henne, har hon bestämt sig för att bredda sig ytterligare och samtid ...


Cover for Spökskrivaren S1E4
Audiobook

Spökskrivaren S1E4

Det är dags för Milli Månsons releasefest och hon gör allt för att den ska synas maximalt i pressen. Spökskrivaren Gauthier är på plats, även om ingen får ana något om hans roll i ...


Cover for Spökskrivaren S1E3
Audiobook

Spökskrivaren S1E3

Milli Månson går från klarhet till klarhet. Parallellt med att hon ska vara med i teve, har hon också bestämt att hålla en skrivkurs som ytterligare ska bättra på hennes image.Jasm ...


Cover for Spökskrivaren S1E2
Audiobook

Spökskrivaren S1E2

Milli Månsons senaste manus är inskickat och förlaget älskar det – hennes spökskrivare Gauthier Valentino har gjort det igen! Milli har redan planer för en ny bokserie och vill att ...


Cover for Spökskrivaren S1E1
Audiobook

Spökskrivaren S1E1

Milli Månson är Sveriges deckardrottning, hennes verk översätts och säljs världen över. Milli bor med den unge atleten Samuel och deras två hundar Lady och Gaga. Hon har byggt upp ...


Cover for Je m'appelle Agneta
Audiobook

Je m'appelle Agneta

”Alla människor kan tydligen delas in i färggrupper efter personlighetstyp numera. Min färggrupp är genomskinlig.” Agneta är fyrtionio år och har bleknat in i tapeten. De utflugna ...


Cover for Saako herroja huijata?
Audiobook

Saako herroja huijata?

Kun Annu Rautio päättää pitää sapattivuoden kolmen opiskeluvuoden jälkeen, hänen äitinsä ei ole asiasta innoissaan. "Ei sinusta tule onnellista, jos jätät opiskelun", äiti sanoo. M ...


Cover for Den lilla blomsterhandeln vid havet
Audiobook

Den lilla blomsterhandeln vid havet

Följ med till Cornwall och den lilla kuststaden St Felix i Ali McNamaras hyllade feelgoodroman! Första delen i en serie. Poppy Carmichael hade aldrig kunnat tro att hon skulle bli ...


Cover for Julen varar än till påska
Audiobook

Julen varar än till påska

På Sardinön på Västkusten går det mot påsk och Emelie har flera olika beslut att ta ställning till. Ska hon ta jobbet på hembygdsgården? Om hennes nya kärlek Andreas skaffar barn m ...


Cover for The Bluebell Bunting Society
Audiobook

The Bluebell Bunting Society

Welcome to Bluebell Hall. Pull up a wonky chair, grab a cream bun and settle into a story about a little village, a determined caretaker – and plenty of bunting. At twenty-nine, Co ...