Jump to content
The library informs: Välkommen till Hyltebibliotekens e-böcker, med lånekort och en pinkod kan du låna 8 e-böcker varje månad. Mer information hittar du på www.hylte.se/bibliotek .

Audiobooks / Feelgood


Cover for Saako herroja huijata?
Audiobook

Saako herroja huijata?

Kun Annu Rautio päättää pitää sapattivuoden kolmen opiskeluvuoden jälkeen, hänen äitinsä ei ole asiasta innoissaan. "Ei sinusta tule onnellista, jos jätät opiskelun", äiti sanoo. M ...


Cover for Den lilla blomsterhandeln vid havet
Audiobook

Den lilla blomsterhandeln vid havet

Följ med till Cornwall och den lilla kuststaden St Felix i Ali McNamaras hyllade feelgoodroman! Första delen i en serie. Poppy Carmichael hade aldrig kunnat tro att hon skulle bli ...


Cover for Julen varar än till påska
Audiobook

Julen varar än till påska

På Sardinön på Västkusten går det mot påsk och Emelie har flera olika beslut att ta ställning till. Ska hon ta jobbet på hembygdsgården? Om hennes nya kärlek Andreas skaffar barn m ...


Cover for The Bluebell Bunting Society
Audiobook

The Bluebell Bunting Society

Welcome to Bluebell Hall. Pull up a wonky chair, grab a cream bun and settle into a story about a little village, a determined caretaker – and plenty of bunting. At twenty-nine, Co ...


Cover for Kerran vielä tytöt
Audiobook

Kerran vielä tytöt

Irene, Maisa ja Riitta ovat kaikki jo kypsemmässä iässä olevia naisia. Kuusikymppiset leidit ovat nähneet elämässään paljon – on ollut rakastumisia, epäonnistuneita avioliittoja, t ...


Cover for Kalla fötter
Audiobook

Kalla fötter

Sanna är 32 år och älskar livets goda. Hon har en mysig lägenhet och trivs på sitt jobb i presentbutiken Rosa Rummet. Ändå känner Sanna att något saknas: En man att dela tillvaron ...


Cover for Tinder-päiväkirja 2
Audiobook

Tinder-päiväkirja 2

Suosittu päiväkirja saa jatkoa! Sanna Kiiski tarkastelee deittailu-sovellusta nyt myös miesten näkökulmasta. Millaisina deittiseuraa etsivät naiset näyttäytyvät ja miten he käyttäy ...


Cover for Som om ingenting hänt
Audiobook

Som om ingenting hänt

Lisa flyttar hem med familjen till Glättringe, där hon vuxit upp. Hon ska i lugn och ro packa upp och styla sitt nya hem. Men det tänkta livet förändras snabbt när hennes mamma ins ...


Cover for Escape to Giddywell Grange
Audiobook

Escape to Giddywell Grange

Maddy Young had it all – great job, great boyfriend, and great flat.Until she’s suddenly made redundant. Now she’s 37, jobless, and after the breakup with the former love of her li ...


Cover for Under a Siena Sun
Audiobook

Under a Siena Sun

Lucy needed a change of scene. She didn’t expect the change of a lifetime.Doctors Without Borders has been Lucy Young’s life for the past four years. After an emergency extraction ...


Cover for Second Chances in Chianti
Audiobook

Second Chances in Chianti

Alice thought her future was set in stone until her past came knocking... Alice Butler starred in a successful US sitcom until tensions in the cast and crew caused the show to be c ...


Cover for Confessions of a First-Time Mum
Audiobook

Confessions of a First-Time Mum

Stevie’s life has changed beyond recognition since having her first baby. She loves being a mum, but between the isolation and being vomited on five times a day, she really wishes ...


Cover for Kanaria kutsuu
Audiobook

Kanaria kutsuu

Reetta Rummukaisen tilanne ei ole kadehdittava – hän on lähdössä Kanarian saarille juhlimaan kihlojaan, mutta kuinka ollakaan Reetan ja Kari-kihlatun välit menevät solmuun juuri en ...


Cover for Kolmas kassa vasemmalta
Audiobook

Kolmas kassa vasemmalta

Joskus negatiivisista asioista voi yllättäen seurata jotakin hyvää! Kun Pipsa Parkkinen saa tietää työpaikkansa YT-neuvotteluista, hän näkee mahdollisessa irtisanomisessa tilaisuud ...


Cover for Tiden läker alla sår
Audiobook

Tiden läker alla sår

Det har gått 30 år sedan den 18-årige Albin Moström försvann spårlöst efter en utekväll. Kriminalinspektören Stig Elofsson har blivit förflyttad till avdelningen för gamla fall, dä ...


Cover for Kahvila rakkaudelle
Audiobook

Kahvila rakkaudelle

Marjan elämässä ei ole kaikki mennyt ihan putkeen. Hänellä on ollut huono tapa ihastua aivan vääränlaisiin miehiin ja siitäkös onkin aiheutunut huonoja seuraamuksia. Kun Marja mene ...


Cover for Rakkaani Villiruusu
Audiobook

Rakkaani Villiruusu

Uudet tuulet puhaltavat Ruusan elämässä, kun kaksi lastenlasta muuttaa asumaan hänen luokseen. Eivätkä lastenlapset ole enää mitään pikkutyttöjä, vaan aikuisia naisia! Katilla on t ...


Cover for En rakastu kiusallakaan
Audiobook

En rakastu kiusallakaan

Maini ei enää jaksa sulhasensa toilailuja – mies kun vaikuttaa olevan kiinnostunut kaikista muista naisista paitsi juuri Mainista. Niinpä Maini päättää ottaa irtioton elämästään ja ...


Cover for Räkna Får - Brobygget
Audiobook

Räkna Får - Brobygget

En mysig och färgglad godnattsaga för siffersugna små drömmare!Det står ett staket mellan fåret och de mumsiga blommiga buskarna. Fåret bestämmer sig för att bygga en bro. Nu kansk ...


Cover for Kramar undanbedes
Audiobook

Kramar undanbedes

Pillan, sextiosju år, ger sig med stor vånda in i dejtingvärlden på nätet, ivrigt påhejad av sin betydligt yngre och utlevande väninna, Lena. Pillan hamnar i en massa dråpliga situ ...


Cover for Brf Kramsnö
Audiobook

Brf Kramsnö

Bodil har bestämt sig för att vännen Ingela behöver en ny man. Och ingen är väl mer lämpad att hjälpa henne än Bodil själv? Sagt och gjort! Snart har Ingela inte bara en profil för ...


Cover for En lustfylld tågresa
Audiobook

En lustfylld tågresa

På väg till Stockholm möter Lina ett par som bjuder på sig själva. För Lina, som levt för jobbet och med att bearbeta sviterna efter den relation som lämnat spår, är det en befriel ...


Cover for A Convenient Marriage
Audiobook

A Convenient Marriage

An emotional, page-turning read about love, family and the secrets we keep, for fans of Amanda Prowse, Ayisha Malik and Balli Kaur Jaswal.Shortlisted for The Goldsboro Books Contem ...


Cover for Cornish Dreams at Cockleshell Cottage
Audiobook

Cornish Dreams at Cockleshell Cottage

The sequel to Liz Hurley’s "A New Life for Ariana Byrne" and second in the Wiverton Sisters series, perfect for fans of Holly Martin, Phillipa Ashley and Milly Johnson.Ever since t ...


Cover for The Bad Boyfriends Bootcamp
Audiobook

The Bad Boyfriends Bootcamp

The fun-filled novel about dating and friendship perfect for fans of Laura Jane Williams, Dolly Alderton and Mhairi McFarlane.When Molly Cooper’s sweet but hopeless brother Sam com ...