Jump to content
The library informs: Välkommen till Hyltebibliotekens e-böcker, med lånekort och en pinkod kan du låna 8 e-böcker varje månad. Mer information hittar du på www.hylte.se/bibliotek .

Audiobooks / Feelgood


Cover for Hopeful Hearts at Glendale Hall
Audiobook

Hopeful Hearts at Glendale Hall

What happens when love takes you to unexpected places?Heather Douglas appears to have it all. But living on a farm in the Scottish Highlands with her partner, Rory Fraser, while br ...


Cover for The Woolly Hat Knitting Club
Audiobook

The Woolly Hat Knitting Club

Finding happiness one stitch at a time...When Dee Blackthorn’s brother, JP, breaks both wrists not only is he in need of a helping hand – or two – but the knitting shop he owns can ...


Cover for Maan ilot
Audiobook

Maan ilot

Riina Siltalan elämässä riittää ongelmia. Kun Riina auttaa vanhempiaan maatilalla, hän joutuu pakosti näkemään entistä heilaansa. Suhde paikalliseen eläinlääkäriin, komeaan Henrik ...


Cover for Sikarikkaat siskot
Audiobook

Sikarikkaat siskot

Ystävykset Mimmu ja Tuire kuluttavat päivänsä tuijottamalla televisiota ja sen viihdeohjelmia. Eikö olisi ihanaa elää kuten television rikkaat ja kuuluisat? Herätä aamulla siihen, ...


Cover for En sak i taget
Audiobook

En sak i taget

Mycket kan man säga om fyrabarnsmamman Grace Appleton på Station Road i Hampton, men städa gillar hon inte. Hon drömmer i hemlighet om att ta upp sin tidigare karriär. Fast med en ...


Cover for En vinterkyss i bokhandeln för ensamma hjärtan
Audiobook

En vinterkyss i bokhandeln för ensamma hjärtan

Det är den tiden på året då man förväntas vara glad. Men på den lilla gatan Rochester Mews lider två personer av julstämningen. Den begåvade konditorn Matilda har avskytt julen sed ...


Cover for Dreaming of St-Tropez
Audiobook

Dreaming of St-Tropez

The perfect escape on the French Riviera. Sun, sea and secrets... After a disagreement with a billionaire, architect Jess Milton is ‘let go’ from her job. However fortune intervene ...


Cover for Du är inte min chef
Audiobook

Du är inte min chef

Systrarna Ella och Saga är sju respektive ett år när deras pappa flyttar och familjen splittras. Ensam vårdnad ges till mamman och tillsammans flyttar de tre till en bostadsrättslä ...


Cover for Det får duga med en katt (lättläst)
Audiobook

Det får duga med en katt (lättläst)

Sonja är änka sedan ett par år tillbaka och känner sig ensam. Av sin dotter har hon fått en katt som sällskap. En katt? Sonja hade mycket hellre sett att dottern hälsade på lite of ...


Cover for The School of Starting Over
Audiobook

The School of Starting Over

Nell’s going back to school... but now she’s learning lessons of the heart.An uplifting and hilarious romantic comedy that will delight fans of Milly Johnson, Holly Martin and Heid ...


Cover for The Garden of Little Rose
Audiobook

The Garden of Little Rose

For love to grow, Flora will have to first dig up the past. At a hen party on the remote Scottish island of Alana, Flora is dared to ask a handsome stranger to be her plus-one for ...


Cover for Bokförlaget Gyllendufva
Audiobook

Bokförlaget Gyllendufva

Gunilla von Schmeeren är nybliven änka och har ärvt sin makes anrika bokförlag Gyllendufva, som trots prestigefylld utgivning lider av stora ekonomiska problem.  Gunilla har aldrig ...


Cover for Luotan huomiseen
Audiobook

Luotan huomiseen

Merja on väsynyt olemaan perheensä vanhapiika. Hän asuttaa suurta Kantolan sukutaloa perheensä kanssa, mutta talokin tuntuu Merjalle riippakiveltä. Kirkonkylän tavaratalon myyjättä ...


Cover for Tilikirjoja ja hissisuudelmia
Audiobook

Tilikirjoja ja hissisuudelmia

Vastustamattoman hauska romaani tilintarkastajasta, avautuvasta libidosta ja komeasta hissinkorjaajasta “'Ja mistäs täällä oli kyse?'Annelie kumartui ja sanoi itsestäänselvyyden: ' ...


Cover for Viskiä ja lettuja hillon kera
Audiobook

Viskiä ja lettuja hillon kera

Lämmin ja hauska tarina elämän kimuranteista käännekohdista Kun Vendela eräänä päivänä palaa kotiinsa, hänen äitinsä istuu oven edessä ja ilmoittaa eronneensa aviomiehestään, Vende ...


Cover for Aldrig för sent
Audiobook

Aldrig för sent

De kallar sig Trion. Nancy har bestämt att män är för skrymmande för att hon ska orka med dem i sitt liv. Monica ägnar livet åt att sy, men saknar kärlek. Ingrid blir övergiven av ...


Cover for Dreaming of Verona
Audiobook

Dreaming of Verona

Verona is the City of Love. But will Suzie find romance there or, like Romeo and Juliet, will it all end in tragedy? When Suzie is hired to accompany spoiled, abrasive Lady Alexand ...


Cover for Dreaming of Italy
Audiobook

Dreaming of Italy

Up for a dream promotion, Emma won’t let anything get in her way – not even love. Working for a major Hollywood film company isn’t all glitz and glam. But when Emma gets sent to to ...


Cover for Älskar, älskar inte (lättläst)
Audiobook

Älskar, älskar inte (lättläst)

Det är sommar och grannarna på gruppboendet Bofinken njuter av ledighet, sol och värme. Snart fyller Jolly år och hon vill planera födelsedagen tillsammans med grannarna och sin po ...


Cover for Alice dansar
Audiobook

Alice dansar

Tänk om det finns ett annat liv? Någon annanstans, på annat vis. Ett liv som var mitt det med. Ett annat sätt att tänka och att vara. Så började det. Med en tanke. Kort därpå bestä ...


Cover for Karjalanneito kimpaantuu
Audiobook

Karjalanneito kimpaantuu

Tytti Pajunen on kotoisin Karjalasta, eikä hän ole ikinä ollut kovin kiinnostunut länsisuomalaisen äitinsä varakkaasta suvusta tai sen historiasta. Kun Tytin kaukainen sukulainen ä ...


Cover for Karjalanneito kapinoi
Audiobook

Karjalanneito kapinoi

Tytti Pajunen on vahvatahtoinen nainen. Kun hänen kihlattunsa ilmoittaa lähtevänsä vuodeksi Yhdysvaltoihin, Tytti ei lähde pikkuvaimoksi mukaan. Hän jää Suomeen, keskittyy omaan ur ...


Cover for Vihaan hameväkeä
Audiobook

Vihaan hameväkeä

Joskus kesä ei mene yhtään niin kuin oli suunnitellut! Tämän saa huomata sairaanhoitajaksi valmistunut Raila, joka päätyy monen mutkan kautta viettämään kesää maalaistalon piikana. ...


Cover for Mitäs maineesta neiti emäntä
Audiobook

Mitäs maineesta neiti emäntä

Kun Titta Meriläinen päättää muuttaa ravintolanjohtajaksi tuttuun pikkukaupunkiin, hän odottaa saavansa elämäänsä rauhaa ja tasapainoa. Onhan hän aivan täynnä kiireisiä opiskeluvuo ...


Cover for Coming Home to Glendale Hall
Audiobook

Coming Home to Glendale Hall

A charming, uplifting, romantic novel that will warm your heart – perfect for fans of Trisha Ashley, Debbie Johnson and Cathy Bramley.Beth Williams is finally coming home for Chris ...